fbpx

Umre Hakkında Detaylı Bilgiler

Umre ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Umre, ziyaret etmek demektir. İslami anlamda da Kabe-i Şerif’in ziyaret edildiği, sa’y ve tavafın farz olduğu bir ibadettir.

Umre hakkında merak edilen, sık sık sorulan birçok soru vardır. O soruları sizler için derleyerek cevapladık;

  • Umre Vizesi İçin Pasaport Başvurusunu Kişi Mi Yapar Kurum Mu?

Pasaport başvuruları ve işlemlerinin tamamı kişinin kendisi tarafından yapılmak durumundadır.

Kurum, umre vizesi için pasaport başvurusu ve pasaport işlemlerini yapamaz. İlgili işlemler kişiye ait olduğu için bu işlemlerin ücretleri umre fiyatlarına dahil değildir.

  • Umreye Gidebilmek İçin Çipli Pasaport Zorunlu Mu?

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın 2013 yılında yaptığı bir düzenlemeyle birlikte çipli pasaport zorunlu kılınmıştır.

Umre ya da hac için vize başvurusu yapacak kişilerin pasaportları kesinlikle çipli olmalıdır. Çipli pasaport sahibi olmayanların umre başvurusu yapmadan önce pasaportlarını güncellemeleri gerekir.

  • Yeşil Pasaport Sahipleri de Umre Vizesi Almak Zorunda Mı?

Hac ve umre için vize yaptırımları farklıdır. Bu sebeple de yeşil pasaportu olan kişiler de Suudi Arabistan Umre Vizesi almak zorundadır.

  • Umre Aşısı Nedir?

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda Müslüman, Mekke ve Medine ye ibadet için gitmekte bu sebeple de kalabalıktaki salgın hastalık riski artmaktadır.

Suudi Arabistan Devleti, ziyaretçi yoğunluğu sebebiyle oluşabilecek bu virüs salgınlarını önlemek amaçlı, Menenjit Aşısını umre için de hac için de zorunlu kılmıştır.

Müslümanların zorunlu olarak yaptırdığı bu Menenjit Aşısı da Umre Aşısı ya da Hac Aşısı olarak bilinir.

  • Umre Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Umre fiyatları birçok faktörün rolüyle belirlenir diyebiliriz.

Umrede kalınacak gün sayısı (7-10-14-30 vb), konaklama yapılacak otelin mesafesi ve hizmet kalitesi, verilen diğer birçok hizmetin kalitesi gibi hususlar umre fiyatlarını belirlenmektedir ve dolayısıyla da umre fiyatları değişiklik göstermektedir.

Uçuş hizmetleri, transfer hizmetleri, araç kaliteleri, hava yolu tercihleri gibi birçok faktör umre ücretlerinin belirlenmesinde etkilidir.

Tüm bunların dışında, umrede konaklanacak gün sayısı ve diğer kriterler kadar önemli olan bir başka kıstas da umreye gidilen dönemdir. Seçilen umre dönemi, o dönemde otellerin sunduğu hizmetler gibi faktörler de umre fiyatlarının belirleyici unsurları arasındadır.

  • Umreye Giden Kişi Hac Yapmış Sayılır Mı?

Umre “küçük hac” olarak da anıldığı için ve hac ile umrede yapılan ibadetlerin büyük bir kısmı benzerlik gösterdiği için, ne yazık ki bu yanılgıya düşülebiliyor.

Fakat her ne kadar umre ve hac benzerlikler gösterse de ikisinin ayrı ibadetler olduğunu unutmamak gerekiyor.

Umre ibadeti İslam’ın şartlarından değildir ve Müslümanların üzerine farz kılınmamıştır. Hac ibadeti ise islam’ın 5 şartından birisidir ve gücü yeten Müslümanlara, hayatlarında bir kez hacca gitmek farz kılınmıştır.

Hac yılın sadece belirli günlerinde yapılan (Zilhicce ayında, Arefe ve Kurban Bayramı günleri) bir ibadettir. Umre ise hac zamanı dışında kalan tüm zamanlarda yapılmaktadır. Ayrıca hac ve umrenin farzları, vacipleri ve bazı ibadetleri de farklılık göstermektedir.

Umreye giden kişi hacı değil mutemir olur. Yalnızca hac görevini yerine getiren mümine hacı denilebilir, umre yapmış kimseye hacı demek doğru değildir.

  • Umrede Tavaf Namazı Kılmak Farz Mı?

Umre yapan mutemire 2 rekat tavaf namazı kılmak farz değildir ama vaciptir. Tafav namazı kılmamak mekruh sayılır.

Mutemir, eğer umresini tam yapmak istiyorsa Kabe-i Şerif’i tavaf ettikten sonra kendisine vacip olan tavaf namazını kılması gerekir.

  • Umre Tavaf Namazı Ne zaman ve Nerede Kılınır?

Tavafın namazı, Kabe tavafından hemen sonra kılınmalıdır.

Eğer mutemir 7 şavttan oluşan tavafını bitirdikten sonra bilerek ve isteyerek tavaf namazını kılmazsa, umresini batıl konuma düşürür.

Tavaf namazı, kesinlikle Harem Bölgesi içerisinde kılınması gereken bir namazdır.

Makbul olanı, mescit içerisinde Makam-ı İbrahim‘in hemen arka tarafında kılınmasıdır.

Elbette Makam-ı İbrahim’in herhangi bir yerinde yer bulamayan mutemirler tavaf namazlarını mescit içerisinde herhangi bir noktada da eda edebilirler.

  • İhram Namazı Kılmak Farz Mıdır?

Hac ve umrede, ihram elbisesini giyip hacca ya da umreye niyet etmeden önce kılınan iki rekatlık namaz ihram namazıdır.

İhram namazı kılmak ihrama girmenin farzı değildir fakat ihram namazı sünnettir. Elbette sünnet-i seniyyeye uygun davranmak kişinin hayrınadır.

  • Telbiye Ne Zaman Getirilir?

Hem umrede hem de hacda telbiye getirilmektedir.

İhrama giren müminlerin niyet ederken telbiye okumaya başlayıp Kabe-i Şerif’i görene kadar fırsat buldukları her an (yolda, araçta, yürürken vs) telbiye getirmeleri hayırlıdır.

“Lebbeyk Allahümme Lebbeyk, Lebbeyke Lâ Şerike Leke Lebbeyk. 
İnnel Hamde venni’mete Leke Velmülk. Lâ Şerike Lek”
Anlamı;
"Allah'ım! Davetine uydum. Emrine boyun eğdim. Senin hiçbir ortağın yoktur.
Davetine icabet ederek huzuruna geldim. Hamd sana mahsustur. 
Nimet ve mülk senindir. Senin hiçbir ortağın yoktur."

Bir cevap yazın