fbpx
  • Home
  • Genel
  • Ramazan-ı Şerifin Hayatımıza Kattıkları

Ramazan-ı Şerifin Hayatımıza Kattıkları

"Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden
ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.
Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun.
Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca)
başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister,
zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve
size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz,
şükretmeniz içindir. "
Bakara Suresi, 185. Ayet

Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim ayıdır. Hem Kur’an hem de diğer semavi kitaplar Ramazan ayında indirilmiştir.

Ramazanda sadece oruç ibadeti gerçekleştirilmez, bu mübarek ay Müslümanların, Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmak için uğraştıkları ve manevi yönlerini de ibadetlerle pekiştirdikleri bir aydır. Ramazanın ruhu ancak bu şekilde yaşanır.

Ramazan ayı Müslümanın hayatını pek çok yönden etkiler. İslam aleminin göz bebeği olan bu mübarek ay, 11 ayın Sultanı olarak atfedilir.

Çünkü Ramazan ayı Kur’an-ı Kerim’in indiği bir ay olmakla beraber, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) müjdelediği ve Kur’an’ın işaret ettiği hayırlı gecelerle doludur. Ramazan ayı Müslümanın hayatına huzur, salih amel, maneviyat, dua, tefekkür, namaz, bereket, hayır ve daha pek çok güzellik katan mübarek bir aydır.

Ramazan ayında tutulan oruç, Müslümanların nefislerini terbiye ettikleri en güzel ibadetlerdendir. Oruç tutan Müslümanlar, yalnızca aç insanların halini anlamakla kalmazlar. Sırf Allah öyle buyurduğu için nefisleri üzerinde hakimiyet kurmayı ve sadece Kur’an’da buyrulan vakitlerde yemek yemeyi öğrenirler. Oruç sadece yemek orucu da değildir, Müslüman oruçlu olduğunda gözünü, dilini, kalbini de nefsin tüm oburluklarına kapatmayı öğrenir.

Ramazan ayı, Müslümanların hayatına her yönden huzur, bereket, birlik beraberlik, yardımlaşma ve kucaklaşma getiren mübarek bir aydır. Ramazan’da her hareket daha büyük bir bilinçle Allah rızası için yapılır.

Oruç

Oruç ibadeti; Müslümanların nefislerini yemek konusunda terbiye etmelerinin yanı sıra, kötü sözden uzak durmalarını, güzel ameller işlemeye yönlenmelerini ve etraflarında yaşanan olaylara daha güzel ahlakla ve bakışla yaklaşmalarını da sağlar.

Oruç tutan bir Müslüman; kendisini yalnızca yiyecek ve içeceklere değil, küfre, gıybete, kötü ve kırıcı sözlere, yanlış hareketlere, zînaya ve kötü fikirlere de kapatır.

İftar

Ramazan ayında iftarlar vererek eşi dostu ağırlamak, hoş sohbetlerle iftar sofralarını ve Ramazan akşamlarını güzelleştirmek de bu aya özgü bir zenginliktir. Aynı zamanda gücü yeten Müslümanlar, tanıdık tanımadık aç insanlara, iftar vererek ve iftarlık yardımlarında bulunarak da bu mübarek ayın ruhuna yakışacak şekilde yardımseverliklerini pekiştirirler.

Teravih Namazı

Ramazan ayının ruhunu en güzel yaşatan ibadetlerden birisi de Ramazan akşamlarında, Yatsı namazının hemen ardından kılınan Teravih namazıdır. Teravih Namazı, Ramazan ayı boyunca her akşam cemaat olunarak, Yatsı namazının peşine 20 rekât olarak kılınır. Teravih namazı sayesinde camiler dolar, kalabalık cemaatler oluşur ve hem erkekler hem de kadınlar cemaat olarak namaz kılmanın huzurunu yaşarlar.

Sahur

Ramazan ayında sahura kalkılması da yine hem nefsi terbiye eden hem de aile bireylerinin Ramazan ruhunu yaşamalarını sağlayan bir diğer güzelliktir.

Mukabele

Ramazan ayında okunan Kur’an’lar, yapılan mukabeleler ve verilen sohbetler sayesinde Müslümanlar, dinlerine daha bir yakınlaşır ve İslamiyet’in güzelliklerinin ve gerekliliklerinin bilincine daha fazla varırlar.

Fitre

Ramazan ayının yardımlaşma ayı olması yalnızca verilen sahur ve iftarlarla sınırlı değildir. Müslümanlar, Ramazan ayında kendilerine düşen pay kadar fitrelerini de vererek, kötü durumda olan din kardeşlerine yardım ederler. Ramazan’da her Müslüman kendilerine farz kılınan fitrelerini verirler.

Ramazan ayında mukabeleler yapılarak topluca Kur’an-ı Kerim okunur. Bu ayda okunan Kur’an’ın her bir harfine binlerce sevap yazılır. Ramazan ayında artan Kur’an-ı Kerim okumaları sayesinde mukabele eden Müslümanlar, Allah’ın kelamı ile daha çok içli dışlı olurlar. İslâmiyet’e dair sohbetler yaparak inançlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini geliştirirler.

Kadir Gecesi

Ramazan ayının son on gecesinde mübarek Kadir Gecesi aranır. Günümüzde Ramazan’ın 27. Gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir ve bu gecede edilen dualar, kılınan namazlar ve yapılan sohbetler çok hayırlıdır. Kadir Gecesi her Müslümanın Allah’a ve onun meleklerine, ruhunu daha yakın hissettiği ulvi bir gecedir. Kadir Gecesi ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de;

“Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, Rabb’lerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.” (Kadir Suresi 1-5) buyurulur.

Bir cevap yazın