fbpx
  • Home
  • Genel
  • Kurasız Hac Hakkında Merak Edilenler

Kurasız Hac Hakkında Merak Edilenler

Kuralı Hac ve Kurasız Hac Nedir?

Hacca gitmek için her yıl milyonlarca kişi kura çıkmasını bekliyor. Kura sistemi dışında hacca gidebilme gibi bir seçenek olup olmadığını araştıran vatandaş sayısı ise oldukça fazla.

Kurasız hac ile ilgili akıllarda soru işareti bırakmamak için 
öncelikle kuralı hac sistemini açıklamakta fayda var:

Kuralı hac sistemi, Suudi Arabistan’ın diğer ülkelerle imzaladığı Hac Protokolü doğrultusunda gelişen işleyişle meydana çıkmış bir sistemdir. Şöyle ki;
Suudi Arabistan her ülkeyle, ülkenin nüfusuna göre belirlediği yıllık hac kotası bulunan bir Hac Protokolü imzalıyor. Her ülkeye verilen hacca gidecek kişi kotası da ülke nüfusunun 1/1000’ine tekabül ediyor.

Arabistan’ın Türkiye ile imzaladığı güncel Hac Protokolü doğrultusunda, ülke nüfusu 80 milyon üzerinden hesaplanarak sayının binde biri olan 80.000 kişilik hacı kontenjanı Türkiye’ye verilmiş durumda.

Yılda 80.000 kişiyi hacca götürebilen yurdumuzda bu kontenjanın bir kısmı Diyanet’e verilmiş geri kalan kısmı ise acenteler arasında paylaştırılmış oluyor. Elbette ülkemizde yıllık 80.000 kişiden çok daha fazla sayıda vatandaş hac başvurusu yapıyor ve bu mübarek görevi yerine getirebilme gayretinde bulunuyor. Mekke ve Medine’ye gitmek, Kabe-i Şerif’i ziyaret etmek ve hac vazifesini yerine getirmek isteyen kişi sayısı verilen kotayı kat be kat aşınca da kura sistemi devreye giriyor. Şu an hac kurası için sıra bekleyen kişi 2 milyon kişiyi aşmış durumda ve burada da devreye Kurasız Hac seçeneği girmiş oluyor.

Kurasız Hacca Nasıl Gidilir?

Kurasız Hac aynı zamanda Özel Vizeli Hac olarak da biliniyor ve bu sistem vatandaşların kura sırası beklemeden hacca gitmelerini sağlıyor. Burada vatandaşın en çok merak ettiği durum Kurasız Hac ile hacca gidenlerin kuradakilerin hakkına girip girmediği oluyor. Fakat bu hususta endişelenmeye gerek yok çünkü Kurasız Hac ile hacca gitmek isteyenler kesinlikle kura ile hacca gidecek olanların hakkına girmiyor. Çünkü her iki hacca gidiş şekli için de işlemler ayrı yapılıyor, vizeler ayrı tutuluyor. Kurasız hacca gidecek olan kişi, ülkenin hac kontenjanını kullanmadan ayrıca hacca gitmiş oluyor.

Kurasız hacca gidecek olan kişi, ister kura sırasında olsun ister olmasın fark etmeksizin ayrıca “Özel Hac Vizesi” alıyor.

Ayrıca alınan bu Özel Hac Vizesi, Arabistan’ın Türkiye’ye verdiği kontenjanın dışında kalıyor. Kişinin ister kendisi ilgili konsolosluklara başvurarak Özel Hac Vizesi işlemlerini gerçekleştiriyor, isterse dilediği bir acenteye işlemlerini gerçekleşdirtebiliyor. Acenteler İstanbul ve Ankara konsoloslukları üzerinden direkt olarak Suudi Arabistan’dan Özel Hac Vizesi talep ederek işlemleri çok daha kısa sürece ve kolayca gerçekleştiriyor. Böylelikle alınan Özel Hac Vizesi sayesinde hacı adayları, kura sırası beklemeksizin hac vazifelerini yerine getirebiliyor.

Özel Hac Vizesi alarak Kurasız bir şekilde hacca gitmek için, Ebrar Turizme başvuranlar için bizler;
Ankara ve İstanbul konsolosluklarından direkt olarak Suudi Arabistan’dan Özel Hac Vizesi talep ediyoruz. Kısa sürede sizin için aldığımız Özel Hac Vizesi ile sizleri kuraya kalmadan, tecrübeli ekibimizle birlikte mübarek topraklara götürebiliyoruz.

Bir cevap yazın