fbpx

Haccın Farzları Nelerdir?

“Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir. (Hac yolculuğu için) emin olduğunuz vakit kim hac günlerine kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir. Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman yedi olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür. Bu söylenenler, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah’tan korkun. Biliniz ki Allah’ın vereceği ceza ağırdır.”

                                                                                          Bakara Sûresi, 196. Ayet

Kelime anlamı olarak Hac, saygı duyulan önemli bir şeyi ziyaret etmek, ona yönelmek gibi anlamlara gelir.

İslam’da hac;

Müslümanlığın beş şartından birisi olan hac ibadeti, Mekke’de Zilhicce ayında yapılan Kâbe’yi ziyaret ve tavaf şeklidir.

Haccın Farzları Nelerdir?

Hac ibadetinin üç farzı vardır. Bu farzlardan tek bir tanesi dahi yapılmazsa hac sahih olmaz.

  1. Hac öncesi ihrama girmek
  2. Arafat’ta vakfeye durmak
  3. Kabe’yi tavaf etmek

Haccın Farzlarında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

  • Arife günü, Arafat’ın, Vadi-yi Urene denilen yerinden başka herhangi bir yerinde, öğle ve ikindi namazlarından sonra vakfeye durulur.
  • Mescid-i Haram içinde Kâbe-i Muazzama etrafında dönmek tavaf etmektir. Tavafın dördü farz, üçü vaciptir ve toplamda yedi kere dönülür. Zemzem kuyusunun ve Makam-ı İbrahim’in dışından dolaşarak da tavaf etmek caizdir.
  • Tavafın mescid dışından yapması caiz değildir. Tavafa niyet etmek de ayrıca farzdır. Tavaf-ı ziyareti Arafat’tan sonra da yapmak da farzdır.
  • Tavaf ederken ve sa’y ederken, ezan okunursa, bunlar bırakılıp, namazdan sonra tamamlanır.
  • Kadınlar tavafta, Kâbe’ye yaklaşmamaları efdaldir. Kadına dokunmak ihtimali çok ise, Şafii’lerin Hanefi’yi veya Maliki’yi taklit etmesi lazım olur.

Haccın Vacipleri ve Sünnetleri

  • Mikat mahalinden ihrama girmek, ihramın getirdiği yasaklara uymak ve şeytan taşlamak; Hac ibadetinin en önemli vaciplerindendir.
  • İhrama girince iki rekât namaz kılmak, ihram öncesi hoş kokular sürünmek ve ihram sonrası süreçte her fırsatta telbiye getirmek; Haccın sünnetleri arasındadır.

Bir önceki yazımızda Hac Nedir? Kabe’nin Temelleri Nasıl Yükseltilmiştir? İlk Hac Ne Zaman ve Kim Tarafından Yapılmıştır? gibi sorulara yanıt verdik.