fbpx

Hac Kaydı Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Milyonlarca Müslümanın hayalleri arasında yer alan hac ibadeti; İslamın 5 şartından biridir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı tarihlerde milyonlarca kardeşimiz bu kutsal ibadeti yerine getirmek için başvurulara belirlenen tarihlerde başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 hac kayıtları 21 Aralık’ta başlayacak ve 29 Aralık’ta sona erecek.

İlk kez hac kaydı yaptıracak olan hacı adayları; hac kayıtlarını gerçekleştirmeden önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirtilen adreslere 20 TL olan hac kayıt ücretini yatıracak.

Hac Kaydımı Öğrenmek İstiyorum

İlk kez hac kaydı yaptıran adaylar ve daha önceki yıllarda hac kaydını tamamlamış olan adaylar; hac durumlarını öğrenmek; kura sonuçları hakkında bilgi edinmek adına Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet adresini ziyaret edebilir.

2017 yılında daha önce hac kaydı gerçekleştiren tüm adayların ön kayıt işlemleri bu yıl; Başkanlık tarafından otomatik olarak yenilenecek!

Hac durumunuzu sorgulamak; bu sene hacca gidip gidemeyeceğinizi öğrenmek adına http://hac.diyanet.gov.tr/OnkayitSorgu/Sorgu.aspx linkini hemen tıklayabilirsiniz.

Hac kaydı otomatik olarak Başkanlık tarafından yenilenen adaylar; hac esnasında konaklayacakları otel ve pansiyon seçiminde değişikliğe gitmek istediğinde 21-29 Aralık tarihleri arasında değişiklik taleplerini müftülükler aracılığıyla dile getirebilecek.

Hac kurası sonrasında hacca gitmeye hak kazanan hacı adayları; telefon numaralarına gelen SMS şifresi ile ‘Kesin Kayıt Yaptırabilir’ belgelerini alabilecekler. Bu yüzden de telefon numarası, il ve ilçesi değişen hacı adayları; ilgili değişiklikleri müftülüklere bildirmek zorunda olacaklar. Aksi halde kura sonucunda kesin hac kaydı hakkı kazanan hacı adayları; hac kayıt işlemlerini maalesef ki hac kayıt şifresine sahip olmadıklarından gerçekleştiremeyecek.

Hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek adına http://hac.diyanet.gov.tr/ linkini hemen tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Hac Kaydı Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermiştik.