fbpx

Hac Kaydı Nasıl Yapılır?

İslamın 5 şartından biri olan hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adaylarının kutsal topraklara gitmek için ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Hacca gitmeyi düşünen kişi şayet ilk kez kayıt olacak ise Diyanet İşleri Başkanlığının yanı sıra Başkanlıktan izin alarak, hac turu düzenleyen organizasyon şirketleri yardımıyla da kayıt işlemlerini tamamlayabilir.

Bu yazımızda hacca gitmeyi planlayan hacı adayları için hac başvurusunu nasıl gerçekleştirebileceklerinden bahsetmek istedik.

Hac Kaydı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hac Kaydı İnternetten Nasıl Yapılır?

İlk kez hac kaydı yaptıracak olan kişiler öncelikle internet üzerinde ön kayıt işlemlerini tamamlamak zorundadır.

2018 yılında 21 Aralık ve 29 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan hac ön kayıt işlemleri için Diyanet’in internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Hac kayıtlarınızı tamamlarken; Diyanet’in yukarıda bahsettiğimiz sayfasına TC kimlik numaranızı kullanarak girmeniz gerekiyor.

Ön kayıt işlemlerini gerçekleştirirken; ‘Oda tercihli’ (ekonomik) ya da ‘Otel Konaklamalı’ (lüks) tercihlerinden birini seçmelisiniz.

Hac Kayıt Parası Ne Kadar?

Hac ön kayıt işlemlerini gerçekleştirmeden önce hacı adayı; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalardan birine hac kayıt parasını da yatırmak zorundadır.

2018 yılı için belirlenen hac kayıt parasının ise 20 TL olarak açıklandı.

Hac Kayıt Parası Hangi Bankalara Yatırılır?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın anlaşma sağladığı bankalar arasında Halkbank ve Kuveyt Türk ilk sırada bulunuyor.

Diğer bankaları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş
  • Türkiye Finans
  • Vakıf Bank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Katılım
  • Ziraat Katılım

Yukarıdaki bankalardan birine 20 TL olan hac ön kayıt parasını yatırdığınız takdirde hac kurasına katılmaya hak kazanan şanslı kişilerden biri de siz olabilirsiniz.

Hac Kaydı Yenileme Nasıl Yapılır?

Geçen sene hac kaydını gerçekleştiren, ancak hac kurası sonrası ismi listede yer almayan kişilerin hac kayıt yenileme işlemleri bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecek!

Yani hacı adayı tekrardan 20 TL olan ön hac kayıt parasını yatırmak zorunda kalmayacak.

 

Bir cevap yazın