fbpx

Hac Kaydı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İslamın 5 şartı arasında yer alan ve kişiye Allah ile yakınlaşma, İslamın doğduğu toprakları yakından görme imkanı tanıyan hac, tüm Müslümanların kalbinde yatan, ancak maddi durumu elverişli olan kişiler tarafından gerçekleştirilebilen bir ibadet türüdür.

Hacca gitmek isteyen kişiler bu yıl 21 Aralık – 29 Aralık tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı sayfası üzerinden ön kayıt işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Ancak kişi ön kayıt öncesinde 20 TL olan kayıt ücreti Diyanet ile anlaşmalı bankalara yatırmak zorundadır.

Ön kayıt sonrasında kuradan sevinçli haberi alan hacı adayları kesin kayıt için hangi evrakları teslim etmek zorundadır.

Hac Kayıt Evrakları

  • Geçerliliği en az bir yıl olan, çipli pasaport (çipsiz, eski tip pasaportlar Arabistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir)
  • Arka zemini beyaz renkli olan, 4 adet resim (Resimlerin arkalarına ad, soyad ve TC kimlik numaraları yazılmalıdır. Ayrıca resimler; biometrik resim olmalıdır).
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi( 2 adet)
  • Nüfus kayıt örneği

Not 1: 18 yaşından küçük olan erkekler ve 45 yaşından küçük olan kadınlar nüfus kayıt örneğini Nüfus Müdürlüğünden almalıdır.

  • Menenjit aşı kartı

Not 2: Tüm hacı adayları; Merkez Sağlık Ocaklarının yanı sıra ilgili hastanelerde menenjit aşısını yaptırmak zorundadır. Aksi halde Arabistan Konsolosluğu menenjit aşı kartı olmayanlara sınırdan geçiş izni vermemektedir.

  • 65 yaş üstünde olan hacı adayları için Sağlık Kurulu Raporu
  • Muvakafatname ve Taahhütname

Not 3: 45 yaş altı olan kadın hacı adayları; hacca 1. dereceden yakın erkek akrabaları ile gideceklerse eşlerinden, evli değillerse de babalarından muvakafatname almalıdır.

Hacca birlikte gideceği 1. dereceden yakın erkek akraba olan kişilerin ise Noterden taahhütname almaları gerekir.

Not 4: Kişi şayet hacca eşi ile birlikte gidecekse; muvakafatname almasına gerek yoktur. Bu durumda eşler; Noterden nüfus kayıt örneği almalıdır.

Bir önceki yazımızda Hac Sorgulama hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.