fbpx

Hac Çeşitleri Nelerdir?

Kelime-i şehadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve hacca gitmek İslam’ın şartlarındandır. İslam’ın 5 şartından birisi olan hac ibadeti, gücü yeten ve borcu olmayan Müslümanlara farz kılınmıştır.

Hac ibadeti kısaca özetlemek gerekirse; kişinin ilk olarak ihrama girmesi, ihram ardından Kâbe’yi ziyaret ve tavaf etmesi, daha sonra Arafat’ta vakfe yapılması, Mina’da şeytan taşlanması ve kurban kesmesi ile devam ederek son bir Kâbe tavafı ile sona eren bir ibadettir.

Bu güzel ve yüce ibadet, Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) döneminden öncesine dayanan fakat farz kılınışı ve günümüzdeki kurallarını ve şeklini sevgili Peygamberimiz zamanı alan bir ibadettir. Hacca giden kişiler sadece Allah’ın (c.c.) emrini yerine getirmekle kalmaz, o manevi toprakları , temelinin eskiliği kestirilemeyen Kabe gibi mübarek bir yapıyı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı ve öldüğü toprakları, Mekke ve Medine gibi tarih boyunca pek çok peygamberin ayak bastığı ya da yaşadığı yerleri, Müslümanlığın yayıldığı toprakları da ziyaret etmiş ve o manevi havayı solumuş olur.

Her Müslümanın rahatlıkla haccını yerine getirebilmesini sağlayan hac çeşitleri de vardır.  Hac ibadeti kendi içerisinde niyet ve eylemlerde değişkenlik gösterdiği için üç çeşide ayrılır. Bu durum da her Müslümanın rahatlıkla haccını yerine getirebilmesine olanak sağlar.

 

  1. Kıran Haccı

Kıran Haccı Müslümanların en çok yapmak istediği ve yapmaya çalıştığı hac çeşitlerinden birisidir. Kıran Haccı yapan Müslüman, tek bir ihram ile hem umresini hem de haccını gerçekleştirir. Umrenin ardından ihramdan çıkmadan haccını yapmaya başlayabilir. Kişi, öncelikle ihrama girer ve ihramdan çıkmadan umre ibadetini gerçekleştirir. Sonra da hac vazifelerini yerine getirerek, ihramdan çıkar. Aynı zamanda Kıran Haccı yapan hacı adayı, kurban kesmekle yükümlüdür.

Yani hem haccın hem de umrenin tek bir ihramda yapılmasına ve hac esnasında kurban kesilmesine Kıran haccı ismi verilir.

  1. Temettü Haccı

Temettü Haccı yapan Müslümanlar bur hac türünde umre ve hac ibadetleri için ayrı ayrı ihrama girerler. Hacı adayları Temettü Haccı yapacaklarsa, önce umre için ihrama girerek umre ibadetini tamamlar ve ihramdan çıkar. Daha sonra ise hac ibadeti için tekrar niyet edip ihrama girer ve hac ibadetini yerine getirir.

Temettü Haccı yapan kişi için hac esnasında kurban kesmek ise vaciptir.

  1. İfrad Haccı

İfrad Haccı yapacak olan kişiler umre olmadan yalnızca hac ibadetini yerine getirecek olan kişilerdir. İfrad Haccında hacı adayı, ihrama girerken sadece hac yapmaya niyet eder ve hac ibadetinin gerekliliklerini yerine getirir. Yalnızca İfrad Haccına niyet edenler, kurban kesmek ile yükümlü değillerdir.


One Comment

Bir cevap yazın