fbpx
  • Home
  • Genel
  • Hac Aşısı Nedir? Hac Aşısı Nerede Yaptırılır?

Hac Aşısı Nedir? Hac Aşısı Nerede Yaptırılır?

Hac Aşısı Nedir?

Hacı adaylarının merakla bekledikleri dönem olan hac kurası döneminin hemen ardından, sonuçlarda müjdeli haberi alan hacı adaylarının zorunlu olduğu aşı hac aşısıdır.

Hacı adayları kutsal topraklara gitmeden önce zorunlu olarak hac aşısı diye bilinen menenjit aşısını yaptırmakla yükümlüdür.

Hac ibadeti, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen birçok Müslüman ile birlikte eda edilmektedir. Bu sebeple de oradaki yoğun nüfustan dolayı ortamda çok fazla enfeksiyon bulunmaktadır. Hac aşısını yaptırmak, o kalabalıktan hastalık kapma veya kutsal topraklardaki kalabalık nüfusa hastalık bulaştırma, oraya hastalık taşıma gibi ihtimalleri önlemek amaçlıdır. 

Hac aşısı, hacı adaylarının ibadetleri esnasında daha dirayetli ve dirençli olmalarını, uzun süre hastalık ve virüslerden korunmalarını sağlar. Kutsal topraklara yola çıkmadan önce, oralarda güçsüz düşmemek için sağlık alanında böyle bir tedbir almak da oldukça önemlidir.

Hac Aşısı Nerede Yaptırılır?

Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı hac ve umre aşısının nerelerde yaptırılacağına dair detaylı açıklamaları yapmaktadır.

Hac aşısı yerleri her şehir için değiştiğinden, Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesi diyanet.gov.tr’nin de her şehir için farklı linkleri bulunmaktadır. Örnek olarak; İstanbul’daki hac aşısı yaptıracak olan hacı adayları, aşı yerlerini istanbul.diyanet.gov.tr adresinden öğrenebilirler. 

Aynı zamanda hac ve umre organizasyonları yapan firmalar da müşterilerini en uygun sağlık merkezlerine yönlendirerek bu hizmeti de vermektedirler.

One Comment

Bir cevap yazın