fbpx

Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Kaza Namazı

Allahutelala (c.c.) kullarına sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olacak şekilde
günde 5 vakit namazı farz etmiştir. Farz olan bu namazlara vakit namazı denir.
Farz olan bu vakit namazlarını vaktinde kılmak, namazı eda etmektir.

Bir Müslüman beş vakit olan vakit namazlarını, eğer ki vaktinin dışında kılarsa da o zaman namazı kaza etmiş olur. Özetle kişi vakit namazını vaktinin dışında kılarsa o namazı kaza etmiş olur.

Bir Müslüman farz olan vakit namazlarını vaktinde eda etmeye özen göstermelidir. Çünkü kazaya bırakmak bilinçli bir şekilde yapılmaması gereken bir davranıştır. Namaz vaktinde eda edilemediyse de “artık geçti” demek yanlıştır. Bir şekilde vaktinde kılınamamış olan namaz, daha sonra kaza edilmelidir. Çünkü kaçırılan namazı (beş vakit, farz olan namazlar) kaza etmek de farzdır.

Kaza Namazı Kılmak İçin Belli Vakitler Var Mıdır?

Kaza namazı kılmak için belirli bir vakit yoktur fakat bir kıstas vardır o da kerahat vaktidir. Kaçırılan namaz, kerahat vakitleri dışında, istenildiği herhangi bir zamanda kaza edilebilir.

Şöyle ki, akşamı kaçırmış birisi akşam namazının kazasını yine akşam vaktinde yapmak zorunda değildir. Bu hususta bir sınırlama yoktur. Burada önemli olan nokta, kaçırılan namazların kazalarını ertelememeye gayret etmektir.

Kaza namazı kılmak isteyenler, bir gün içerisinde diledikleri kadar kaza namazı kılabilirler.

Kaza namazı insana, namaz hususundaki tüm eksikliklerini istediği zaman telafi etme olanağı sağlar. Yıllarca namaz kılmamış bir kişi, kılmadığı yılların namazlarını kaza edebilir. Kaza namazını kılmak isteyen, üzerine farz olan namazı vaktinde kılamayışını telafi etmek isteyen her kul kılmadığı namazları kaza edebilir.

Kaza Namazı Nasıl Kılınır? Nasıl Niyet Edilir?

Kaza namazında, vaktinde eda edilmemiş olan namazın farzları kılınır.

  • Sabah Namazının kazası: 2 rekât farz
  • Öğle Namazının kazası: 4 rekât farz
  • İkindi Namazının kazası: 4 rekât farz
  • Akşam Namazının kazası: 3 rekât farz
  • Yatsı Namazının kazası: 4 rekât farz
  • Vitir Namazının kazası: 3 rekât aynı şekilde kılınır. Vitrin kazası farz değil vaciptir.

Kaza namazı kılarken, kaza edilen vakit namazının farzı kaç rekatsa o rekatlar aynı vakit namazı kılıyormuş gibi kılınır. Yani kaza namazıyla vakit namazında kılınan farz rekatlar aynıdır.

Kaza namazında vakit namazının sadece farzlarının kılınmasının yanı sıra bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da namaza başlarken nasıl niyet edildiğidir.

Kazada, vakit namazının farzı aynı şekilde kılınıyor olsa da bu namazın “kaza” namazı olduğunu ve hangi vaktin namazının kaza edildiğini
niyette belirtmek gereklidir.

Örneğin Sabah Namazının kazası için;
“Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım sabah namazını kılmaya” veya
“Niyet ettim Allah rızası için, üzerimde olan bir sabah namazını kaza etmeye.” şeklinde niyet edilerek 2 rekat farz kılınır.

Bu niyetlerde hangi vakit namazı kaza ediliyorsa o vakit belirtilmeli ve belirtilen vakit namazının farzı kaç rekat ise o kadar rekat kılınmalıdır.

Bir cevap yazın