fbpx
  • Home
  • Genel
  • 2019 Hac Dönemi için Önemli Bilgiler!

2019 Hac Dönemi için Önemli Bilgiler!

Hac, Müslümanlar üzerine farz olan ve İslam’ın 5 şartından birisi olan önemli bir ibadettir. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanların Türkiye’den hacca gidebilmesi için bazı işlemleri yerine getirmesi gerekir.

Geçtiğimiz hafta 08 – 14 Aralık tarihleri arasında yapılan hac ön kayıt işlemlerini yerine getirenler 2019 yılı için hac kurasına katılmaya hak kazanmış oldular. Ön kaydını yaptırıp kura zamanını bekleyen hacı adaylarını bekleyen süreç ve işleyişi sizler için bu yazımızda derledik,

1.  Ön kaydını yaptırmış olan hacı adaylarının katılmaya hak kazandıkları Hac Kurası; 28 Aralık Cuma günü yapılacak

2.  Yine 28 Aralık Cuma günü kura sonuçları açıklanacak

3.  Kurada ismi çıkan kişiler hac için kesin kayıt hakkı elde etmiş olacaklar

4.  Hac Kesin Kayıtları ise 02 – 11 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek

5.  Kurada ismi çıkan hacı adayları, kesin kayıt tarihinden önce sisteme giriş yaparak Hac Kesin Kayıt Belgesi‘ne ulaşabilecekler

6.  Hacı adaylarının sisteme giriş yapabilmeleri için öncelikle cep telefonlarına gelen şifreyi kaybetmemeleri gerekli. Hacı adayları, cep telefonlarına gelen şifre ile sisteme giriş yaparak Hac Kesin Kayıt Belgesi‘ne ulaşabilecekler

(**Cep telefonu bulunmayan hacı adaylarının müftülüklere başvurmaları gerekmektedir.)

7.  Kesin kayıt belgesi alan hacı adaylarının kayıt süresi içerisinde;

  • Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunu seçenler il müftülüklerine,
  • Acente organizasyonu seçenler ise ilgili acenteye müracaat ederek kesin kayıtlarını yaptırabilecekler

8.  02 – 11 Ocak Hac Kesin Kayıt tarihlerinde, Hac Kesin Kayıt Belgesi almış olan hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanlığı’na veya acentelerine müracaat edecekler. Belgesine almış olan adaylar eğer 02 – 11 Ocak tarihleri arasında kesin kayıt için müracaat etmezlerse ve kayıt yaptırmazlarsa kura çıktığı halde kesin kayıt haklarını kaybetmiş olacaklar.

9.  Kesin kayıt hakkı elde ettiği halde kayıt yaptırmayanların, bu haklarını gelecek yıla devretme gibi bir hakları olmayacak. Kurada çıkıp kayıt yaptırmayanlar gelecek yıl tekrar kuraya katılacaklardır.

 

Hac Kaydında Gerekli Belgeler

  • Arkalı önlü kimlik fotokopisi
  • En erken 20 Şubat 2020 tarihine kadar geçerlilik süresi olan pasaport
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmak şartıyla, beyaz fon önünde ve 4*6 boyutlarında, 3 adet vesikalık fotoğraf
  • Hac ücretinin yatırıldığına dair ödeme belgesi
  • Hac Kesin Kayıt Belgesi

 

2019 Yılı Hac Takvimi – Hac Gidiş – Dönüş Tarihleri

Hac ve Umre Kurulu her yıl Hac Takvimi hazırlamaktadır. Bu takvim o yıl kutsal topraklara gidiş ve dönüş yapılabilecek tarih aralıklarının belirlendiği bir takvimdir.

Hac ve Umre Kurulu’nun hazırladığı 2019 Yılı Hac Takvimine göre 2019 senesinde Türkiye’den hacca gidecek olan hacı adayları için gidişler4 Temmuz Perşembe – 5 Ağustos Pazartesi tarihleri arasında. Bu tarihler Hicri takvime ise  01 Zilkade – 04 Zilhicce 1440 olarak tekabül ediyor.

Hacdan dönüşler ise 16 Ağustos Cuma – 13 Eylül Cuma  tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek. Aynı şekilde dönüş tarihlerinin Hicri takvimdeki karşılıkları 15 – 17 Zilhicce 1440 – 14 Muharrem 1441 tarihleri gerçekleştirilecek.

Bir önceki yazımızda Kabe’yi Tavaf Ederken Okunacak Duaları sizler için kaleme aldık.

One Comment

Bir cevap yazın